• EN: 2 tour M.K. Čiurlionis Pianist Competition 2019
  • EN: VIII International M.K. Čiurlionis Piano and Organ Competitions results announcment
  • EN: Second day of the VIII International M.K. Čiurlionis Piano Competition‘s finale
  • EN: First day of the VIII International M.K. Čiurlionis Piano Competition‘s finale
  • EN: VIII International M.K. Čiurlionis Organ Competition‘s Laureates concert
  • EN: Organ Competition's finale 2019
  • EN: Piano Competition's finalists announcement
  • EN: Moments from round I third day of the pianist competition 2019
  • EN: Moments from round I second day of the pianist competition 2019
  • EN: Moments from tour I, second day of organist competition 2019
  • EN: Moments from round II second day of the pianist competition 2019
  • EN: 1 tour M.K. Čiurlionis Pianist Competition 2019
  • EN: Pianist opening ceremony and drawing of lots (M.K.Čiurlionis Pianist Competition 2019)
  • EN: Organinst opening ceremony and drawing of lots(M.K.Čiurlionis Competition 2019)
  • EN: 1 tour M.K. Čiurlionis Organist Competition 2019
  • EN: 2 tour M.K. Čiurlionis Organist Competition 2019
  • Конкурс імені М. К. Чюрльоніса в 2015 р
  • Конкурс імені С. Вайнюнаса
  • Конкурс Я. Чейфеца в 2013 р
  • Конкурс Дваріонаса в 2012 р

Показати опис

Фіналісти

Anite Stroh (Німеччина), David Petrlik (Франція), Rūta Mažolytė (Литва), Олександр Котельников (Росія), Ayako Tanabe (Японія), Mayumi Kanagawa (Японія-США)

Подяка

Маестро Gidon Kremer і мер міста Вільнюс Artūras Zuokas

Прийом мера міста Вільнюс

Перед закриттям

Ayako Tanabe (Японія) and Alexandr Kotelnikov (Росія)

Фіналісти

Журі та фіналісти

Переможець I премії

Mayumi Kanagawa (Японія-США)

Церемонія нагородження

Литовська національна філармонія

Наймолодша учасниця

Emma Meinrenken (Канада)

Переможниця спец. призу

Verena Chen (Німеччина)

Фінал

Kremerata Baltica і лауреат I премії

Дипломант

Rūta Mažolytė (Литва)

Лауреат III премії

Ayako Tanabe (Японія)

Лауреат III премії

Олександр Котельников (Росія)

Фінал конкурсу

Kremerata Baltica і лауреат II премії David Petrlik (Франція)

Дипломант

Anite Stroh (Німеччина)

Журі

Gidon Kremer, Petras Radzevičius, Сергій Кравченко, Jurgis Dvarionas, Boris Garlitsky, Krzysztof Wegrzyn

J. Heifetz


MAIN_SUPPORTER


ORGANIZERS



%404-LT:Kalba%